
Bachelor in International Teacher Education for Primary Schools (ITEPS)
Meppel, Alankomaat
KESTO
4 Years
KIELET
Englanti, Hollannin kieli
TAHTI
Täysaikainen
HAKEMUKSEN MÄÄRÄAIKA
01 Aug 2025*
AIKAISIN ALOITUSPÄIVÄ
Sep 2025
LUKUKAUSIMAKSUT
EUR 9 975 / per year **
OPISKELUMUOTO
Kampuksella
* EU:n ulkopuoliset hakijat: 31. toukokuuta
** EU:n opiskelijat | EU:n ulkopuoliset opiskelijat: 8 895 €
Johdanto
Miksi valita NHL Stenden ammattikorkeakoulun kansainvälinen opettajakoulutusohjelma (ITEPS)?
- Opiskelu kansainvälisen opettajankouluttajan numero 1
- Hyödynnä lähestymistapaamme Meppelin kampuksellamme
- Hanki laaja opetuskokemus Hollannissa, Euroopassa ja muualla
- Erikoistuu sivuaineisiin vuosilla 3 ja 4
- Nauti erinomaisista työmahdollisuuksista
- Seuraa ylimääräistä vuotta saadaksesi hollantilaisen opettajan pätevyyden
- Parhaiten arvioitu ohjelma Keuzegids Hbo 2024:n mukaan
Unique offering for the Netherlands:
NHL Stenden offers first-year students a housing guarantee through its accommodation partners. Sign up on time, and you’ll easily find the right place for you. Check out our housing page for more information and the terms of our housing guarantee.
Study at <span translate="no">NHL Stenden</span> webinar
Liity verkkoseminaariin, jossa opiskelijaisäntämme auttavat sinua matkallasi seikkailuissasi kansainvälisten opintojen maailmassa. Hanki ohjeita, esitä kysymyksiä ja selvitä, mikä on oikea valinta.
Uramahdollisuudet
Tulevaisuutesi
Opeta (yksityisrahoitteisissa) kansainvälisissä kouluissa tai valitse useista kansainvälisen koulutuksen ammateista. Osaat soveltaa ammatillisia taitojasi ja tietojasi eri taustaisten lasten tukemiseen, erilaisissa ympäristöissä ja monikulttuurisessa ympäristössä.
Uramahdollisuudet
- Kansainvälinen peruskoulun opettaja
- Koulutusavustaja
- Erityisopettaja
- Rehtori tai apulaisrehtori
Opetussuunnitelma
Käytännön tapa oppia
Opintojen aikana teet käytännön toimeksiantoja oikeilta yrityksiltä, ryhmätyöskentelyä luennoitsijoiden ja asiaankuuluvan työkokemuksen omaavien ammattilaisten ohjaamana. Se on tapa oppia, koulutuskonsepti, jota kutsumme DesignBased Educationiksi. Opit hyödyntämään palautetta ideoiden mukauttamiseen ja joustavuuteen sekä kehittämään tiimityöskentelyäsi ja johtamistaitojasi.
On maailma tutkittavana
Kansainvälinen yhteisömme kokoaa kampuksillemme yli 80 kansallisuutta. Se on avoin ympäristö, joka auttaa sinua laajentamaan näköalojasi monessa suhteessa. Ja tarjoamme lisää vaihtoehtoja valmistautuaksemme monikulttuuriseen työympäristöön. Voit esimerkiksi suorittaa jonkin RUNEU:n tarjoamista ohjelmista tai tutkinnostasi riippuen harjoitella ulkomailla tai seurata sivuaineena toisessa maassa Grand Tour- tai Exchange -ohjelmiemme kautta. Pääset koottamaan sinulle oikean yhdistelmän kursseja ja harjoittelupaikkoja ja kehittämään sekä ammatillisia että henkilökohtaisia taitojasi.
Kurssin rakenne
- Vuosi 1 – Painopisteenä on opettamisen perustaitojen kehittäminen, oppiminen pääasiassa opettamisesta ja opetuksen suunnittelusta. Et vain opi eri teorioita, vaan myös käytät niitä välittömästi tunneilla. Tutustut myös matematiikan perusaineisiin ja englannin kieleen kansainvälisenä kielenä.
- Vuosi 2 – Jatka matematiikan ja englannin opetustaitojen ja didaktiikan kehittämistä kansainvälisenä kielenä. Työskentelet myös kestävän kehityksen tavoitteisiin liittyvissä projekteissa, kehität käytännössä testattavaa matemaattista työkalua ja opiskelet akateemisia työmenetelmiä.
- Vuosi 3 – Ensimmäisellä lukukaudella suoritat sivuaineen, erikoisvalintaaineen ja toisella lukukaudella kasvatusopintoja ja tutkimusta sekä 10 viikon opetusharjoittelun.
- Vuosi 4 - Suorita toinen sivuaine ensimmäisellä lukukaudella ennen kuin aloitat 9-12 viikon opetusharjoittelun ja suoritat sitten kandidaatintutkielman.
Pääsymaksut
Ohjelman lukukausimaksu
Apurahat ja rahoitus
Jos harkitset hakemista NHL Stenden University of Applied Sciences -yliopistoon, saatat olla oikeutettu stipendiin. NHL Stenden tarjoaa 2 erilaista stipendiä EU:n/ETA:n ulkopuolisille kandidaattiopiskelijoille.
NL-stipendi
NL-stipendin rahoittavat Alankomaiden opetus-, kulttuuri- ja tiedeministeriö sekä Alankomaiden tutkimusyliopistot ja ammattikorkeakoulut. Nämä stipendit myöntävät valituille kansainvälisille perustutkinto-opiskelijoille EU:n/ETA:n ulkopuolelta kertaluonteisen 5000 euron rahoitusosuuden.
NHL Stenden Excellency -stipendi
NHL Stenden Excellency Scholarship on suoritukseen perustuva stipendi 1. ja 2. vuoden EU:n/ETA:n ulkopuolisille opiskelijoille NHL Stenden .
Rankingit
ITEPS-ohjelman ovat akkreditoineet:
- NVAO (Alankomaiden ja Flanderin akkreditointijärjestö).
- International Baccalaureate Teaching and Learning Certificate.
Palvelut
Miksi opiskella NHL Stenden University of Applied Sciences
NHL Stenden University of Applied Sciences haastaa opiskelijansa, henkilökuntansa ja yhteistyökumppaninsa tutkimaan olemassa olevia ratkaisuja ja mahdollisuuksia sekä löytämään ja kehittämään kykyjään edistääkseen sosiaalista kehitystä.
- Opi käyttämällä käytännönläheistä lähestymistapaa, työskentelemällä ryhmissä alan kumppanien asettamissa tehtävissä ja kehittämällä käyttökelpoisia ratkaisuja
- Hanki lisää kansainvälisiä mahdollisuuksia ja käytä osa tutkinnostasi opiskellessa tai työharjoittelussa toisessa maassa hyödyntäen maailmanlaajuista verkostoamme
- Ota kaikki irti opinnoistasi suhteellisen alhaisilla lukukausimaksuilla, edullisilla asunnoilla (ja asuntotakuulla) sekä kodikkailla ja edullisilla opiskelijakaupungeilla